Cem Ersever'in Ölümü

'Genel Kültür' forumunda revo tarafından 17 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. revo

  revo Kayıtlı Üye Üye

  44
  0
  6
  22 Mayıs 2018
  Erkek
  Ahmet Cem Ersever (d. 1950 Erzurum - ö. 1993 Ankara). Varlığı resmi kurumlarca onaylanmamış Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele adlı birimin kilit isimlerinden biri olan Jandarma subayı emekli binbaşı).


  Cem Ersever Güneydoğu Anadolu'da PKK ile yapılan terörist ve istihbarat çalışmalarının tümünde yer almış silahlı çatışmalara bizzat katılmış tüm faaliyetleri yönetmiş PKK'ya yardım ve yataklık eden kişi ve guruplarla irtibat kurmuş bunları tam yetkiyle ve Komutanlığa doğrudan bağlı olarak yürütmüştür.

  Ersever ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasındaki ilişki olduğu ve Ersever’in Velioğlu’ndan çok iyi istihbarat aldığı avukatı Emin Emir (MHP'nin eski lideri Alparslan Türkeş'in de avukatı) tarafından ifade edilmiştir. Özellikle 1989-1990 yıllarında bu ikilinin çok sık görüştüğünden bahseden Emir Ersever’in o dönem ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ ilkesiyle hareket ettiğini ve ayrıca Hizbullah'ın devlet tarafından kurulduğuna dair Ersever'den herhangi bir şey duymadığını da belirtmiştir.

  Orgeneral Eşref Bitlis'in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993'te bu olayı protesto etmek için askerlikten istifa etti ve Mayıs 1993 ayında Milliyet gazetesine faksladığı özgeçmişinde "1984 yılından bugüne kadar yapılan yanlışlar ihanetler ve ugulamalar konusunda Türk kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyor ve görüşmeler sonunda belirlenecek bir tarihde Türk basınıyla kamuoyu önünde Celal Talabani'nin ihanetleri PKK ilişkileri Güneydoğu'daki gerçek durum köy korucuları itirafçılar faili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağımı beyan ediyorum." ve "Güneydoğu Anadolu'daki olayların gerçekleri Türk milletinden gizleniyor" dedikten birkaç ay sonra 4 Kasım 1993'te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş cesediAnkara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu .
   

Bu Sayfayı Paylaş